Hakikat Yayıncılık - Muhterem Ömer Öngüt’ün Eserleri | Hakikat Dergisi | Hakikat Medya | Hakikat Kırtasiye
Arama Yap
ALLAH-U TEÂLÂ’NIN İHSAN ETTİĞİ BİTKİLERDEKİ ŞİFALAR - Ömer Öngüt Görüşleri Sözleri Kitapları Düşünceleri Yazıları Eserleri
Kalblerin Anahtarı Külliyatı

ALLAH-U TEÂLÂ’NIN İHSAN ETTİĞİ BİTKİLERDEKİ ŞİFALAR

Resul-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz “Ey Allah’ın Resul’ü! Tedavi olalım mı?” sualine şöyle cevap vermişlerdir: “Evet... Ey Allah’ın kulları! Tedavi olunuz. Şüphesiz ki Allah, her hastalığın şifâsını da yaratmıştır. Ancak bir hastalık müstesna, o da ihtiyarlıktır.” (Ebu Dâvud)
  • YAYIN TARİHİ2003
  • SAYFA / EBAT440 / 17x24 cm
  • FİYAT120,00 ₺

Eser dokuz bölümden teşekkül etmiş olup, girişte bitkilerin toplama şekilleri, toplama zamanı, toplama yapılması gereken yerler ve kurutma şekilleri hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Birinci bölümde zâhirî ve bâtınî nimetler anlatılmış, karşılaştırılması yapılmış; Âyet-i kerime’lerin nur ışığı altında Rahmet-i İlâhî’nin eserleri olan bitkilerdeki ilâhî hikmetler anlatılmıştır.

İkinci ve üçüncü bölümlerde Allah-u Teâlâ’nın bitkilere, sebze ve meyvelere koyduğu şifâ hassaları, tıbbî etkileri bir bir anlatılmış; hangi bitkinin hangi hastalıklara faydalı olduğuna dair reçeteler verilmiştir. Tıbbi etkilerinden kolayca faydalanabilmek için bitkinin kök, gövde, sap, kabuk, yaprak, çiçek, ya da tohumlarından hangisinin kullanılacağı belirtilmiş, toplama, kurutma, saklanma şekilleri, hangi durumlarda şifâ olacağı açıklanmıştır.

Dördüncü ve beşinci bölümlerde; gıdaların sağlık açısından önemi, bitki yağlarının insan vücuduna yararları anlatılmıştır.

Altıncı ve yedinci bölümlerde; minerallerin ve vitaminlerin insan sağlığındaki yeri, çeşitli gıdaların mineral ve vitamin miktarları, günlük ihtiyaç miktarları belirtilmiştir.

Sekizinci bölümde; sık sık rastlanan bazı hastalıkların şifâlı bitkilerle tedavi yolları anlatılmış, gerekli terkipler ve herkesin kolayca uygulayarak faydalanabileceği reçeteler verilmeye çalışılmıştır.

Bitkileri daha iyi tanıyabilmek için dokuzuncu bölümde tek tek bitkilerin resimleri de konulmuştur.

Ayrıca hangi sayfalarda hangi hastalıklar hakkında şifâlar olduğuna dair geniş bir indeks hazırlanmıştır.


Yayın Tarihi: 2003
Kapak: Yaldız Baskılı Sert Cilt Kapağı
Kapak Cilt Rengi: Bordo ve Yeşil iki farklı renk çeşidi
Kâğıt Cinsi: 70 gr. 1. Hamur Beyaz Kâğıt
Ebat: 17x24 cm
Sayfa Sayısı: 440