Hakikat Yayıncılık - Muhterem Ömer Öngüt’ün Eserleri | Hakikat Dergisi | Hakikat Medya | Hakikat Kırtasiye
Arama Yap
EĞİTİM - Mutasyon - Ömer Öngüt
Mutasyon
EĞİTİM
Canan Büşra Kara
1 Mayıs 2020

 

“MUTASYON”

İnsanların hem yaratılışını değiştirmek, hem de ahlâk ve asâletini, doğal fıtratını bozmak isteyen bir güruh var. Bunlara karşı dikkatli olmalıyız.

 

İnsanoğlu ansızın hiç akılda ve hayalde olmayan bir sürecin içinde buldu kendini. Kudret ve azamet sahibi Hazret-i Allah öyle bir âfat gönderdi ki dünyada akıp giden hayat bir anda durdu. Her şey alt üst oldu.

Geçici dünya hayatını biraz daha uzatabilmek için birçok tedbirler alıyor, “Hayat eve sığar” diye kampanyalar yapıyoruz. Aslında bu yaşananlar hikmet gözlüğü ile bakabilen bir insana “Muhakkak bir gün kabir evinde sonsuz hayat başlayacak” diye mesaj veriyor. Boş ve gereksiz uğraşılarımızın, lüzumsuz telaşlarımızın farkına varmamızı ister gibi bütün insanlığı geziyor virüs.

Bunları tefekkür eden ihtiyar eğitmen, aynı zamanda “Ülkemizin bu süreçten en az zarar ile çıkabilmesi için bugün herkesin kendi kararınca elini taşın altına koyma vaktidir.” diye geçirdi içinden. Ve her öğrencisine her güne özel Covid - 19 etkinlikleri adı altında evde ebeveynleri ile birlikte yapabilecekleri eğitici etkinlikler tasarladı. 21. gündeki etkinliğini paylaşmadan önce genel bir bilgi vererek konuya giriş yaptı:

“Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan korona virüs nedeniyle ister istemez aşina olmadığımız pek çok yeni terimle karşılaşıyoruz. Günlük hayatta kullanılmayan birçok terim virüsü anlatan uzmanlarca dile getiriliyor. Bunlardan biri de “Mutasyon”. Haberlerde bugünkü korona virüsünün başka korana virüslerinden mutasyona uğrayarak ortaya çıktığını, dünyayı gezerken de çeşitli mutasyonlara uğramış olabileceğini dinliyoruz. Çocuklarımız ister istemez bu kelimeyi ve birçok anlam veremedikleri kelimeleri duyuyorlar. Onların algılarına duydukları, gördükleri ve anlam veremedikleri bilgileri en baştan doğru bir şekilde, onların anlayacağı bir dil ile yerleştirmek bir ebeveynin çocuğa verdiği en güzel hediyedir.”

Bu bilgiyi vererek giriş yaptıktan sonra sorusunu sordu:

“Mutasyon ne demek?”

Ve cevabı yazdı:

“Cevap: Mutasyon bir biyoloji terimidir. Ve değişinim demektir. Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki (DNA ya da RNA) yapı taşlarının diziliminde meydana gelen kalıcı, normal olmayan değişmelerdir. Mutasyona sahip bir organizma ise mutant olarak adlandırılır.”

Daha sonra mutasyona uğramış sebze ve meyveleri örnek gösterdikten sonra öğrencilerinden etkinlikler istedi. (Dikkat! Bilinçli bir şekilde mutasyona uğramış hayvan ve insanlar seçilmemiştir.)

Okul öncesi öğrencilerinin “Mutasyon ne demek?” sorusuna verdikleri cevapları ebeveynleri yazarak göndereceklerdi.

Etkinliklere çok da istekli olmayan Umut, mutasyon kelimesini duyar duymaz;

“Ben mutasyonu zaten biliyorum.” diyerek örnekle şöyle anlatmış annesine:

“Laboratuvarda kaplumbağalar bir adamın elinde bir deney için tutuluyormuş, yangın çıkmış, iyi olan bir kız onları kurtarmak için kanalizasyona atmış. Onlar da oradaki kimyasallardan dolayı mutasyona uğramış ve Ninja Kaplumbağalar olmuş.”

Eğitmen ise Umut’un bu cevabını paylaşarak şu yorumu yaptı:

“Evet, Umut arkadaşınızın bilgisini sizlerle paylaşmak istedim. İlk önce kendisini çok dikkatli bir çizgi film izleyicisi olduğu için tebrik ederim.

Yıllarca siz güzel çocuklara “Mutasyona uğramış kahramanlar(!)” sevdirildi. Birer “İdol” olarak aşılandı. Ve birçok çocuk mutasyona uğramış bu kahramanları kıyafetlerinde, çantalarında ve suluklarında taşıdı.

Oysa biliyoruz ki, insanların hem yaratılışını değiştirmek, hem de ahlâk ve asâletini, doğal fıtratını bozmak isteyen bir güruh, bu gibi mutasyona uğramış sahte kahramanlar icat ederek hem bu amaçlarını hoş gösterip bilinç altına yerleştiriyor, hem de çocuklarımız üzerinden para kazanıyorlar.

Oysa bu çalışmamız ile “Doğal Yaratılış”ın en güzel şey olduğunu ve yapılan müdahalelerin çok olumsuz sonuçlar doğurabileceğini öğrendik.

Bizi doğadan ve “Doğal olan” dan ayırmak isteyenlere karşı çok dikkatli olmalıyız.

Sizler bu etkinliğe katılarak bu konu ile ilgili birçok arkadaşınıza fark attınız. Artık mutasyona uğramış çirkin mutant sözde kahramanlardan uzak durmak ve arkadaşlarınızı bu konuda uyarmak sizin göreviniz. Yeni göreviniz hayırlı olsun!”


  Önceki Sonraki