Hakikat Yayıncılık - Muhterem Ömer Öngüt’ün Eserleri | Hakikat Dergisi | Hakikat Medya | Hakikat Kırtasiye
Arama Yap
EĞİTİM - Erkek Çocuğu ve Sünnet - Ömer Öngüt
Erkek Çocuğu ve Sünnet
EĞİTİM
Canan Büşra Kara
1 Eylül 2019

 

Erkek Çocuğu ve Sünnet

"Dört şey peygamberlerin sünnetlerindendir. Sünnet olmak, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek." (Tirmizi)

 

Beş yaşındaki Kaan'ın annesi Elif Hanım kaygılı bir şekilde yolda yürürken, birden önünden geçen eğitmeni gördü ve arkasından seslendi:

"Hocam Merhaba, Kaan gelecek hafta sünnet olacak. Bu konuda kendisine henüz hiçbir şey demedik nasıl davranmamız gerektiğini de bilmiyoruz." Dedi.

Eğitmen: Merhaba Elif Hanım diyerek ayak üstü kısaca şu bilgileri verdi;

"Sünnetin doğumdan sonraki ilk 20 günde ya da 6 yaşından sonra yapılması daha uygun görülmektedir. 2-6 yaş arasında yaptırıldığında ileride psikolojik sorunlara zemin hazırlayabiliyor.

Kaan beş yaşında. Bu nedenle ben size bu operasyonun Kaan'da psikolojik bir soruna zemin hazırlamadan yapılabilmesi için, sünnet gününden bir gün önce bir seans masal terapisi almasını öneririm. Böylece sünnet olayı çocuğa anlayacağı bir dil ile, kaygı oluşturmasını önleyecek bir şekilde anlatılmış olur. Böylece korkusuz bir şekilde süreci atlatırsınız, o da siz de rahat edersiniz inşallah." dedi.

Altı gün sonra Kaan'ın gittiği yuvada eğitmen tarafından masal seansı yapıldı. Masal seansından çıkan Kaan koşarak bahçeye arkadaşlarının yanına gitti ve:

"Arkadaşlar ben yarın sünnet olup erkek adam olacağım." diyerek sevincini paylaştı.

Kültürümüzde 'erkekliğe ilk adım' olarak kabul edilen sünnet hakkında şunlara dikkat edilmesi gerekli:

- Gerçekleri bilmek çocuklarımızın da hakkıdır.

- Sünnet olmayacağını bilmeyen çocuk kandırıldığını hisseder.

- Sünnet konusunda çocuğa gerekli bilgiler verilmelidir ve sünnete hazırlanmalıdır.

- Bu bilgileri verirken "Kesecekler" kelimesi yerine "Fazlalığı alacaklar" gibi kelimeleri kullanmak lâzımdır.

- Sünnet operasyonunun bir uzman tarafından yapılması tabii ki tavsiye edilen bir durumdur.

- Bazı çocuklar maalesef; söz ve davranışlarının nereye varacağını hesap edemeyen abi, abla ya da çevresindeki bazı kişilerin bilinçsiz eylemleri sebebiyle algıları kirlendiği için sünnet olayından çok korkuyorlar. Korkan çocuğa eziyet edecek şekilde lokal anestezi ile sünnet etme yerine genel anestezi tercih edilebilir.

- Ailesi tarafından yaşına uygun bir şekilde güzelce bilgi verilen beş yaşındaki bir çocuk daha rahat bir sünnete hazırlık süreci yaşıyor ve lokal anestezi ile yarım saat içerisinde pantolonunu giyerek sorunsuz şekilde sünnetini oluyor.

- Sünnet sağlık açısından çok faydalıdır. Sünnet derisinin sebep olduğu iltihabi hastalıklar ya da darlığı gibi birçok rahatsızlık bu işlemle ortadan kalkmaktadır. Bunun yanında sünnet derisi altında idrar toplanması ve sonuçta iltihaba dönüşüp böbreklere zarar vermesi durumu sünnetten sonra görülmemektedir. Sünnetin tam donanımlı merkezlerde ve uzman doktorlar tarafından yapılması önemlidir. Böylece yaşanabilecek birçok sorunun önüne geçilmektedir.

 

Dinimizde Sünnetin Önemi:

"İslâm dini erkek çocukların sünnet olmasına çok önem vermiştir. Dinin şiârı ve vazgeçilmez alâmetidir. Müslüman kâfirden onunla ayırt edilir.

Ebu Eyyüb -radiyallahu anh-den rivayet edildiğine göre Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hadis-i şerif'lerinde şöyle buyurmuşlardır:

"Dört şey peygamberlerin sünnetlerindendir. Sünnet olmak, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek." (Tirmizi)

İlk sünnet olan kimse İbrahim Aleyhisselâm'dır.

Nitekim Ebu Hüreyre -radiyallahu anh-den rivayet edilen bir Hadis-i şerif'lerinde Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz, İbrahim Aleyhisselâm'ın seksen yaşında olduğu halde sünnet olduğunu beyan buyurmuştur. (Müslim: 2370)

Müslüman olduğunu söyleyen bir kimseye şöyle buyurmuştur:

"Üzerindeki küfür tüyünü at ve sünnet ol!" (Ebu Dâvud: 356)

Sünnet doğumun yedinci gününden itibaren yapılabilir. Bu hususta dinimizin kesin bir emri yoktur." (Ömer Öngüt -kuddise sırruh-, "Çocuğun İlâhî Ahkâm Mucibince Terbiyesi ve Yetiştirilmesi", s. 83)


  Önceki Sonraki