Hakikat Yayıncılık - Muhterem Ömer Öngüt’ün Eserleri | Hakikat Dergisi | Hakikat Medya | Hakikat Kırtasiye
Arama Yap
GÜNDEM - Zulüm Altında İnleyen Mazlumlar; "Arakan Müslümanları" - Ömer Öngüt
Zulüm Altında İnleyen Mazlumlar; "Arakan Müslümanları"
GÜNDEM
Şinasi Çapa
1 Ocak 2013

 

Zulüm Altında İnleyen Mazlumlar;
"Arakan Müslümanları"

Arakan'da müslümanlar öldürülmekte, evleri, işyerleri, camileri yakılmaktadır.
300 binden fazlası sürgün edilmiştir.

 

Müslüman coğrafyası yüz elli yıldır kan içinde... Acıların, sıkıntıların, ızdırapların her türlüsünü bütün dehşetiyle yaşamakta, kan ağlamakta, yıkıma uğramakta, talan edilmektedir. Soykırıma uğrayan, öldürülen, yerlerinden-yurtlarından sürülen, evleri-barkları yağmalanan, yakılıp-yıkılan mazlum müslümanların imdadına yetişen devletler de bulunmuyor. Yapılan yardımlar yeterince olmuyor, yerlerine ulaşmıyor ve yaraları sarmıyor.

Hint Kıtası'nda müslümanlar, hinduların, budistlerin zalimce saldırıları altında kıyımdan geçiriliyor. Keşmir senelerdir Hindistan'ın baskısı altında ölümleri, zulümleri yaşarken, yakın komşu olan Burma (Myanmar)'da Burmalı müslümanlar olarak bildiğimiz, Arakan Eyaleti'nde yaşayan dindaş kardeşlerimizin feryatları, acı çığlıkları, yaşadığı katliamlar dünya gündemini fazla meşgul etmedi. (1989 yılında yönetimi ele geçiren askerî cunta ülkeye Myanmar adını verdi, muhalifler ise Burma adını kullanıyorlar.)

Bu ülkede yaşayan Burkhine budist rahiplerin başlattığı katliamlar devam ediyor. Bu rahipler güya Buda dininin mensupları ve liderleri.

İngilizlerin girdiği her ülkede kan var, kin var, göz yaşı var. Bu coğrafya İngilizler tarafından işgal edildikten sonra yüz binlerce, milyonlarca müslüman öldürülmüşlerdir. 1824'ten beri bu zulüm ve katliamlar devam etmektedir.

BM Genel Sekreteri Ban-ki Moon: "Burma konusunda yapacağımız faaliyetlerde çok dikkatli olmamız gerekiyor. Burma'daki bir takım şeylere etki edersek buradaki demokrasiyi etkileriz. Burma'da demokrasinin zarar görmemesi için çok dikkatli ve hassas olmamız lazım." Diyerek katliamların devamına onay vermiş, olmayan demokrasiyi savunmuş, müslümanların katliamlarına açıkça ve alenen ortak olmuştur.

Arakan'da müslümanların evleri, işyerleri yakılmaktadır. 5 bine yakın ev ve işyeri yakılmış, 30 bine yakın insan evini terk etmiş, binlercesi öldürülmüş, 300 binden fazlası sürgün edilmiştir. Camiler yakılmaktadır. 1800 Kur'an özellikle yakılmıştır. Güvenlik güçlerinin müdahalesi bir yana itfaiye bile olay mahalline iki saat sonra ulaşmıştır.

Evleri, yaşadıkları çadırlar ve kayıkları ateşe verilen müslümanlar tam bir zulüm çukurunda yardım eli beklemektedir. BM pasif bir kınamanın dışında bir şey yapmamaktadır.

Müslümanların yaşadığı 12 köy tamamen yakılmıştır. Katliamlar hız kesmeden devam etmektedir. Çoğunluğu kadınların ve çocukların oluşturduğu binlercesi diri diri yakılarak öldürülmüşlerdir. Katliamdan kaçan on binlerce müslüman sığınacak yer aramaktadır.

Arakan müslümanlarına ilk yardım elini uzatan ülke Türkiye olmuştur. Gönderilen yardımlar bile Myanmar Hükümeti tarafından çeşitli bahanelerle engellenmekte, aç-sefil, çadırlarda yaşamaya mahkum edilen müslümanların eline geçmesine mani olunmaktadır. Gönderilen yardımlara el konmakta, müslümanlara verilmemekte, budistlere dağıtılmaktadır. Hatta Bangladeş'e sığınan mülteci müslümanlar bile benzer muameleye maruz kalmaktadır.

BM'in raporuna göre sadece Bangladeş'e iltica edenlerin sayısı 300 bin civarındadır. Uydu fotoğraflarından alınan kayıtlara göre müslüman mahallelerinin yakıldığı tespit edilmiştir. Kamplara sığınan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Myanmar'da müslümanların güvenlik güçleri tarafından katledildiklerini bildirmektedir. "Ülkenin batısında yer alan Kyaukpyu şehrinde müslümanlar, bölgedeki güvenlik güçleri tarafından şiddete uğruyor ve öldürülüyor" diye rapor yazmışlardır.

Güçlü bir İslam teşkilatı, güçlü ve muazzam kaliteye sahip bir büyük İslam devleti olmadan müslümanların ızdırapları biteceğe benzemiyor. Hatırlanırsa Açe Sumatra müslümanları Osmanlı İmparatorluğundan yardım dilemeleri üzerine Osmanlı Murat Reis komutasında 55 kadırgadan oluşan donanmanın önemli bir kısmını Hint Okyanusu'na müslümanlara yardım için göndermişti.

Müslümanlara duyulan kin ve nefret her devirde vardı, hâlâ da devam etmektedir.


  Önceki Sonraki