Hakikat Yayıncılık - Muhterem Ömer Öngüt’ün Eserleri | Hakikat Dergisi | Hakikat Medya | Hakikat Kırtasiye
Arama Yap
Eğitim - Peygamber (s.a.v.) Efendimiz'in Çocuk Sevgisi (2) - Ömer Öngüt
Peygamber (s.a.v.) Efendimiz'in Çocuk Sevgisi (2)
Eğitim
Canan Büşra Kara
1 Temmuz 2008

 

PEYGAMBER -sallallahu aleyhi ve sellem- EFENDİMİZ'İN
ÇOCUK SEVGİSİ (2)

 

Her yönü ile hayatlarımıza örnek almamız gereken Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'in hayatından çocuklarla olan münasebetleri hakkında örnekler sunmaya devam edeceğiz.

Genelde biz ebeveynler çocuklarımızın hata ve kusurları karşısında sinirlenir ve öfkemize hakim olamayıp cezacı bir yaklaşım gösteririz. Oysa ki Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz eğitici ve öğretici bir metot uygulamaktadır. Örneğin:

Bir gün bir çocuğun müezzinin taklidini yaparak ezan ile alay ettiğini görmüşlerdi. Resulullah Aleyhisselâm onu yanına çağırdı ve ezanla alay edildiğini fark etmemiş gibi ciddi ve yumuşak bir tavırla:

"Haydi, bir ezan da burada oku!" buyurdular.

Çocuk bu kez bütün yeteneğini zorlayarak ve özenerek bir ezan okur. Eksik ve yanlışlarını düzelten Cenâb-ı Fahr-i Kâinat -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz kendisine hediye verir ve eliyle sırtını sıvazlayarak:

"Mübarek olsun!" buyururlar.

Ebu Mahzure isimli bu sahâbe Mekke'de müezzinlik yapmak için izin ister ve böylece uzun yıllar Mekke'nin müezzinliğini yapmakla müşerref olur.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'in (ve onun kâmil vekillerinin) çocuklara yaklaşımını örnek almaya çalışmak çocuklarımıza verdiğimiz eğitimin mükemmelleşmesi için yegâne yoldur.

Enes bin Mâlik Hazretleri on yaşından Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'in vefatına kadar onun hizmetinde bulunmuştu. Şöyle anlatır:

"Resulullah Aleyhisselâm beni çarşıdan bir şey almaya gönderirdi. Ben sokakta oynayan çocukları görünce onlarla oyuna dalardım ve ne alacağımı unuturdum sonra da sus pus O'nun huzuruna gelirdim. O beni böyle mahcup ve ürkek görünce:

"Ne yapsın Enes, O'nun elinde bir şey yok ki, ona yapacağı işi Allah unutturuyor." der ve gönlümü alırdı."

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte artan elektromanyetik alan çocuklarımızda dikkat eksikliği ve unutkanlık gibi birçok olumsuzluklara yol açmaktadır. Bu gibi olumsuzluklardan çocuklarımızı uzaklaştırmakta zorluklar çekiyoruz. Bununla beraber sevgi yaklaşımını elden bırakmamak gerektiğini de Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'den öğrenmiş oluyoruz.

Okullar kapandı ve okullu çocuklarımızın yaz tatili geldi. Tatil ile birlikte birçok boş vakit... Ebeveynler olarak bu fırsatları çok iyi değerlendirmeliyiz.

Çocuklarımızın Hz. Allah'ın bir emaneti olduğunu unutmayalım ve bu sebepten dolayı onlarla birlikteliğimizi arttıralım. Örneğin onlar ile birlikte oynayalım. Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimizin torunları ile oynadığı gibi:

Bir defasında torunları kendisinden deve almasını istediklerinde dört ayak olur ve şakayla karıştırarak, "Haydi, binin!" der.

Başka bir gün Hazret-i Ömer -radiyallahu anh- Efendimiz O'nu, sırtında Hasan'la Hüseyin ata binme oyunu oynarlarken bulur. Çocuklara:

"Ne güzel bineğiniz var!" der.

Cenâb-ı Fahr-i Kâinat -sallallahu aleyhi ve sellem- cevap verir:

"Onlar da ne güzel süvariler!"

Yine amcaoğlu Cafer -radiyallahu anh- ve amcası Abbas -radiyallahu anh-in hemen hemen aynı yaşlarda olan çocuklarını karşısına alarak:

"Bana doğru koşun. Sizden kim önce yanıma varırsa ona şunu şunu vereceğim!" buyururlar ve onlar da ona doğru koşarak göğsüne ve sırtına kapanırlardı. O da hepsini öperek kucaklardı…

Bilmediğimiz hikmetler, ecir ve sevaplarla dolu bu güzel Sünnet-i seniyyelere uymaya çalışmak ümidi ile….


  Önceki Sonraki