Hakikat Yayıncılık - Muhterem Ömer Öngüt’ün Eserleri | Hakikat Dergisi | Hakikat Medya | Hakikat Kırtasiye
Arama Yap
Eğitim - Anne! Kantinden Bir Şey Alabilir miyim? - Ömer Öngüt
Anne! Kantinden Bir Şey Alabilir miyim?
Eğitim
Canan Büşra Kara
1 Mart 2007

 

"Anne!
Kantinden Bir Şey Alabilir miyim?"

Yeni okula başlamış olan çocuk, kantinden alış-veriş yapan arkadaşlarını görür ve eğer öğretmeni kantinden alış-veriş yapmamaya yönlendirmiyor ise, en kısa zamanda sormaya başlar: “Anne, kantinden bir şey alabilir miyim?”

Kantinler sabah uykularından fedakârlık yapamayan annelerin de işini kolaylaştıran mekânlardır maalesef! Çocuklarına sabah kahvaltısı ve okul için beslenme hazırlamaktansa, kantinde harcaması için çocuklarının cebine para koyan annelerin sayısı az değildir.

Ülkemizde gıda konusunda yeterli bir bilinç ve eğitim olmadığından okul kantinlerinde de ucuz ve kalitesiz gıdaların satılması sık rastlanan bir durumdur. Kaliteli gıdalar satılmış dahi olsa, sürekli hazır gıdalar tüketilmesi sağlık açısından zararlıdır. Bir çok duyarlı öğretmenimiz hazır gıdaların öğrencileri olumsuz yönde etkilemesine bizzat şahit olduklarından, öğrencilerini ve velileri hazır gıda alış-verişi yapmamaları için yönlendirmeye çalışmaktadır.

Ancak çocukların “kendi” başlarına “para” ile bir şeyler almaya heves etmesi çok doğaldır. Bu nedenle çocuklara kantinden bir şey almayı yasaklamak tam bir çözüm değildir. Çocuk büyüdükçe eline bir şekilde geçen para ile size de “artık” bir şey sorma ihtiyacı hissetmeden bu isteğini giderebilir, sizin elinizde olmadan hazır gıda ile beslenme alışkanlığını edinebilir. Zamanla normal yemek yerine sandviç, tost, hamburger gibi yiyecekler yemek ister. Çünkü “fast food” ciddi bağımlılık yapan bir beslenme şeklidir. Çikolata, cips, gazlı içecekler de bağımlılık yapan bu tür beslenme alışkanlıklarının bir parçasıdır.

Bu yüzden çocuklarımızın yediklerine çok dikkat etmeli onları bilinçlendirerek yönlendirmeliyiz. Hepsinden daha mühimi kendimiz yeme alışkanlıklarımız ile onlara örnek olmalıyız. Hazır gıdalar ile beslenme alışkanlığı bugün başta “obezite” olmak üzere birçok hastalığa sebep olan Batı kültüründen geçen çok kötü bir alışkanlıktır.

Özellikle ergenlik çağındaki çocuklarımızın bu gibi beslenme şekillerinden sağlık açısından uzak durmaları gerekir. Bu nedenle ebeveynler olarak görevimiz; anne-babasının himayesinde büyümeye ve gelişmeye mecbur olduğu çağlarda çocuklarımıza sağlıklı beslenmeyi ve sağlıklı gıda almayı, “helâl” gıdalar ile beslenmenin yollarını ve önemini öğretmektir.

Zira helâl ve temiz gıdalar tüketmek ilâhi bir emirdir.

“Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan gıdaların helâl ve temiz olanlarından yiyin.” (Bakara: 168)

Sağlıklı beslenmek ve gıda almak özünde fıtrata, yaratılışa uygun beslenmek demektir. İnsan kullandığı otomobili için bile uygun yakıtı almaya dikkat ediyor. Allah-u Teâlâ’nın emaneti olan vücudumuza giren yiyecek ve içeceklere ne kadar dikkat etmemiz gerektiğini siz düşünün. Bu sebeple vücudumuzun ihtiyacı olan yiyeceklerin seçiminde itina göstermeyi çocuklarımıza öğreterek onları eğitmeliyiz. Onlara küçük yaşlardan itibaren hayata geliş gayemizi açıklamalı, müslümanın hayatında her istediğini yapma ve yeme hürriyetine sahip olmadığını açıklamalıyız.

Yakın zamana kadar müslümanlar hangi yiyeceğin helâl, hangi yiyeceğin haram olduğuna kolayca karar verebiliyordu. Gelişen gıda endüstrisi gittikçe yaygınlaşmış, özellikle hazır gıdaların içerisine birçok mahiyeti bilinmeyen katkı maddeleri eklenir olmuştur. Hatta klasik yiyecek ve içeceklerimiz dahi bu yeni teknolojilerle üretilir hale gelmiştir. Bunun yanında bilinmeyen birçok yeni gıda çeşidi ortaya çıkmıştır. Kola ve gazlı içecekler, cips türü yiyecekler bunlara örnek olarak verilebilir. Bu durum tüketici olarak bizleri iki soru ile karşı karşıya bırakmıştır:

1. Bize sunulan yiyecek ve içecekler helâl mi?

2. Bize sunulan yiyecek ve içecekler sağlıklı mı?

Meselâ birçok beslenme uzmanı kızartma türü gıdaların direkt kanserojen etkisi bulunduğu, cips gibi kızartma ürünlerinden mümkün olduğu kadar uzak durulması gerektiğini tavsiye etmektedirler. Bunun gibi hazır gıdalarda kullanılan katkı maddeleri hayvansal kaynaklı olabilmektedir.

Bir çok katkı maddesinin yurtdışından ithal edildiği düşünüldüğünde helâl sandığınız bir yiyecek içinde dahi Allah-u Teâlâ’nın yasak kıldığı haramlar bulunabilmektedir.

Ebeveyn olarak ve dinimizin helâl gıdaya verdiği ehemmiyeti bilen birer müslüman olarak bu hususta bilinçli ve bilgili olmaya mecburuz.

Bir Hadis-i şerif’lerinde Resul-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Allah yolunda sefer yapmış, üstü başı tozlanmış bir adam ellerini göklere uzatarak: ‘Yâ Rabb! Yâ Rabb!’ Diye yalvarır. Halbuki onun yediği haram, içtiği haram, giydiği haram, gıdası haramdır. Böylesinin duâsı nasıl makbul olur?” (Müslim)


  Önceki Sonraki