Hakikat Yayıncılık - Muhterem Ömer Öngüt’ün Eserleri | Hakikat Dergisi | Hakikat Medya | Hakikat Kırtasiye
Arama Yap
MÜBAREK GÜNLER VE AYLAR - ÜÇ AYLAR - Ömer Öngüt
ÜÇ AYLAR
MÜBAREK GÜNLER VE AYLAR
Dini Günler
1 Ağustos 2004

 

Üç Aylar

 

Allah-u Teâlâ ve Tekaddes Hazretleri'ne daima ve sonsuz hamd-ü senâlar olsun. Hidâyet nûru ile âlemleri aydınlatan Peygamberimiz Muhammed'ül-Emîn'e, Âl ve Ashâb'ına, cümle sâlih kullara salât-ü selâmlar olsun.

Halk arasında "Üç Aylar" diye adlandırılan Recep, Şaban ve Ramazan ayları Rabb’imizin af ve mağfiretinin, feyiz ve bereketinin bol bol ihsan edildiği mübarek aylardır. Cenâb-ı Fahr-i Kâinat -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Recep ayı girince: "Allah'ım! Recep ve Şaban'ı bize mübarek kıl, bizi Ramazan'a kavuştur." diye duâ ederlerdi. (C. Sağir)

 

RECEB-İ ŞERİF

Receb-i Şerif Allah’ımızın ayıdır. Şaban-ı şerif Habib’inin -sallallahu aleyhi ve sellem-, Ramazan-ı Şerif ise bütün müslümanların...

Receb-i şerif’te yapılan ibadetlere pek çok mükâfatlar verilir. Şöyle ki, Cenâb-ı Fahr-i Kâinat -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hadis-i şerif’lerinde:

“Receb-i Şerif’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.” buyuruyorlar. (C. Sağir)

İbn-i Abbas -radiyallahu anh- Hazretleri:

“Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Recep ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki, biz O’nu hiç iftar etmeyecek zannederdik. Bazen de o kadar çok iftar ederdi ki, biz O’nu hiç oruç tutmayacak zannederdik.” buyurmuştur. (Müslim)

Recep ayının içinde Regâip ve Miraç gibi çok kıymetli geceler de olduğundan; ayrıca bir hususiyet arzetmektedir.

 

REGAİB GECESİ

Receb-i şerif ayının ilk Cuma gecesine Regaib gecesi denir.

Cenâb-ı Fahr-i Kâinat -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz bu gece bir çok tecellilere bir çok manevî ihsanlara mazhar olmuşlar, Hakk Celle ve Alâ Hazretleri’ne bir şükür nişanesi olarak da o geceyi ibâdet ve taatla geçirmişlerdir.

Cenâb-ı Hakk’ın mânevi ihsanlarını rahmet ve mağfiretini bol bol ikrâm etmesi sebebiyle bu geceye Regaib denmiştir. Rağbet bulmuş pek mübarek pek kıymetli bir gecedir.

Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir.

Hakk’ın değer verdiğine değer vermekle kişi değer bulur.

Sen ona değer ver ki Mevlâ seni değerlendirsin.

Bu değerli gecede teheccüd namazı, tesbih namazı, nafile namaz kılmalı, zikirle-fikirle, istiğfarla, salât-ü selâmla, Kur’an-ı kerim okumakla meşgul olunmalıdır.