Hakikat Yayıncılık - Muhterem Ömer Öngüt’ün Eserleri | Hakikat Dergisi | Hakikat Medya | Hakikat Kırtasiye
Arama Yap
MEKTUBAT - Tevâzu Ayn-ı Rif’attir (66. Mektup) - Ömer Öngüt
Tevâzu Ayn-ı Rif’attir (66. Mektup)
MEKTUBAT
Muhammed Es'ad Erbili -Kuddise Sırruh-
1 Aralık 2002

 

MEKTUBAT
66. MEKTUP

ŞEYH MUHAMMED ES’AD ERBİLÎ
(Kuddise Sırruh)

TEVÂZU AYN-I RİF’ATTİR

 

Bu defa da, yazısı güzel, içindeki ihlâsı güzel, sözleri güzel olan, köşkün havasından ve bülbül nağmelerinin âhenginden aynen alındığı anlaşılan 5 Mayıs 321 tarihli iltifât dolu mektubunuz bize ulaştı. Pek aşk ve sadâkat duygusu ile yazılmıştı. Hemen hemen bir aşk heykeli idi. Ayrılığın yakıcılığından, vuslatın lezzetlerinden bahsediyordu. Sanki sizinle yarı yarıya karşılaşmış gibi memnun olduk. Bizleri vuslat nimetine ermeniz için hayır duâlara mecbur etti. Yapılan duâmızın kabulü maksadı ile siz de âmin deyiniz. İnşallah Teâlâ lâyık ve vuslata vesile olur.

Saygıdeğer Efendi Hazretleri’nin iltifat ve dostluğu ile tekrar iftihar ettim. Mânevi derecelerinin yükselmesi için yalvardım, yakardım. Çünkü bu yüce zât kendi nefsini gerektiği şekilde küçültmüş, alçaltmıştır. Yoksa bizler gibi aslında yok olan varlığa; varlığı bir vehimle anlaşılan küçük bir noktaya benzeyen kişilere bu derece boyun eğip dostluk göstermezlerdi.

Cenâb-ı Allah yüce zâtınızı yer ve gökten gelebilecek her türlü felâketlerden koruyup, pırıl pırıl aydınlık olan kalplerinizi ilâhi bağış ve ihsânı ile doldurarak sevindirsin, âmin.

“Tevâzu gösterip alçak gönüllü davrananı Allah yükseltir.” (K. Hafâ) Hadis-i şerif’inin mânâsına eren bu yüce zât hakkındaki ilâhi ve değerli nimetleri can-u gönülden tebrik eder, Cenâb-ı Hakk’ın zikr ve fikrinden bir an bile habersiz olmayan gönüllerindeki yemyeşil ağaç yaprakları, taptaze gül bahçesine benzeyen güllük gülistanlık bir âlem ile, daha uzun müddet yaşamaları için duâ eder, yalvarır, yakarırım.

el-Bâki, Hüvellah.


  Önceki Sonraki